Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Archív / Dokumenty / EKOFÓRUM: Konkurzy na miesta odvolaných riaditeľov štátnej ochrany prírody neprebehli férovo
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
 

EKOFÓRUM: Konkurzy na miesta odvolaných riaditeľov štátnej ochrany prírody neprebehli férovo

[2007-02-28] EKOFÓRUM - Pozvánka na tlačovú konferenciu.
Najväčšia sieť environmentálnych mimovládnych organizácií EKOFÓRUM zvoláva tlačovú konferenciu o súčasných čistkách v štátnej ochrane prírody.
Tlačová konferencia sa koná v Banskej Bystrici dnes, o 11.30, v priestoroch Nadácie Ekopolis na Komenského 21.

Na tlačovej konferencii budú prítomní:

Ján Roháč, zástupca EKOFÓRA v konkurznej komisii na Ministerstve životného prostredia SR
Marek Brinzík, tématický hovorca EKOFÓRA v kauze "čistky v ŠOP"
Ján Dobšovič, zástupca Klubu stráže prírody

Témou tlačovej konferencie je priebeh včerajšieho výberového konania na riaditeľov novovytvorených regionálnych centier, pod ktoré spadajú všetky Národné parky (NP) a Chránené krajinné oblasti (CHKO) na Slovensku. Konkurz prebiehal na MŽP SR do neskorých večerných hodín.

Potvrdili sa podozrenia EKOFÓRA, že hlavným kritériom konkurzov nebola odbornosť a osobnostné kvality uchádzačov, ale vplyv záujmových skupín, podnikajúcich v našich chránených územiach. Zástupca EKOFÓRA vo výberovej komisii v dvoch prípadoch odmietol podpísať zápisnicu.

Meno vopred určeného víťaza konkurzu na post riaditeľa regionálneho centra ochrany prírody v Tatranskej Štrbe a správy Tatranského národného parku v Tatranskej Štrbe sa objavilo v diskusiách na internete už v utorok dopoludnia, ešte pred začiatkom výberového konania. Tento kandidát skutočne nakoniec "vyhral".

Čistky začali 1. februára 2007, kedy generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák dnes odvolal riaditeľov všetkých správ NP a CHKO na Slovensku.

Zástupca EKOFÓRA bol v konkurznej komisii na základe Rámcovej dohody o spolupráci medzi MŽP a platformou environmentálnych mimovládnych organizácií združených v Ekofóre.
Z textu dohody, podpísanej 6. 12. 1998:
„Pri obsadzovaní miest vedúcich pracovníkov rezortu formou výberového konania budú EMVO prizývané do výberových komisií.“

- KONIEC-

Prehľad kauzy nájdete na adrese
http://www.ekoforum.sk/kampane/reorganizacia-sop-sr

Kontakty:

Ján Roháč, zástupca EKOFÓRA v konkurznej komisii na MŽP SR: 0905 240 137
Marek Brinzík, tématický hovorca EKOFÓRA v kauze "čistky v ŠOP": 0904 307 946
Ján Dobšovič, zástupca Klubu stráže prírody: 0903 751 330