Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
Právna forma: občianske združenie
Región pôsobenia: Slovensko
Štatutárny zástupca: Rastislav Rybanič (výkonný riaditeľ)
Zástupca organizácie v sieti Ekofórum: Rastislav Rybanič
Ďalší aktivisti organizácie:
Ivana Hukeľová (koordinátorka pre členský servis)
Boris Maderič (manažér pre poľnohospodárstvo)
Marek Brinzík (manažér rozvoja ekoturizmu)
Tomáš Blaškovič (ochranársky manažér)
Andrej Popovič (koordinátor sprievodcovskej činnosti)
Irena Zajíčková (finančný manažér)
Počet zamestnancov: 7
Počet dobrovoľníkov: cca 150, počet členov 1045
Poštová adresa: Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Zelinárska 4, 821 08 Bratislava
Elektronická adresa: vtaky@vtaky.sk
Telefonická adresa: 0905256184
Webová stránka: www.vtaky.sk
Stručná charakteristika organizácie, realizované projekty:
Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) sa usiluje chrániť voľne žijúce vtáctvo a jeho biotopy, pracujúc s ľuďmi smerom k trvalej udržateľnosti vo využívaní prírodných zdrojov.
SOVS vznikla v januári 1993 ako mimovládna ochranárska organizácia so sídlom vo Vranove nad Topľou s celoslovenskou pôsobnosťou, založená na členskom princípe.
SOVS je súčasťou medzinárodného partnerstva ochranárskych organizácií - BirdLife International. Stratégia SOVS je postavená na ochrane druhov, území a biotopov so zapojením širokej verejnosti do ochranárskych aktivít v zmysle sloganu: ”Spoločne pre vtáky a ľudí”.
Aktivity SOVS
SOVS sa aktívne zapojila do programu budovania medzinárodnej siete významných vtáčích území (IBA), do monitoringu a prípravy akčných plánov pre globálne ohrozené druhy. Každoročne SOVS organizuje niekoľko táborov pre dobrovoľníkov na záchranu cenných biotopov a hniezdisk vzácnych druhov vtákov (napr. manažment NPR Senné - rybníky). Členovia SOVS každoročne vyvesia mnoho hniezdnych búdok a podložiek pre ohrozené druhy vtákov a manažujú hniezdne biotopy pre vtáky (napr. hniezdne ostrovy, vlhké lúky....).
Jedným zo strategických cieľov organizácie je budovanie silnej aktívnej členskej základne, ktorá napomáha účinnejšie ovplyvňovať environmentálnu politiku, využívať miestne zdroje, posilňovať finančnú stabilitu. V súčasnosti má SOVS 1050 dospelých a detských členov platiacich ročné členské príspevky
SOVS sa aktívne zapája do environmentálnej politiky zameranej na záchranu vtáčích druhov. Zapája sa do pripomienkovania legislatívnych predpisov v ochrane prírody (Zákon o ochrane prírody a krajiny, Zákon o CITES, Zákon o Rybárstve, Zákon o lesoch, vyhláška o chránených druhoch, návrhy na zaradenie druhov do zoznamov európsky významných vtákov do Birds Directive,.....).
SOVS si uvedomuje dôležitosť prístupového procesu SR do EÚ pre ŽP, a preto sa zapojila do rôznych projektov a aktivít, ktoré sa venujú tejto téme. Organizácia sa zapojila do pripomienkovania Plánu rozvoja vidieka, prípravy sústavy európskych chránených území NATURA 2000 a transpozície legislatívy EU v oblasti ochrany prírody.
Neoddeliteľnou súčasťou aktivít SOVS je aj environmentálna výchova a práca s deťmi, prednášky o ochrane vtáctva a prírody na základných, stredných a vysokých školách. Ďalej SOVS pravidelne organizuje rôzne ekovýchovné kampane a mediáne aktivity zamerané na šírenie myšlienky ochrany vtáctva a jeho biotopov.
Organizácia vykonáva aj odborné činnosti (monitoring ohrozených druhov, manažment významných vtáčích území, príprava a pripomienkovanie legislatívnych dokumentov a koordinácia praktických ochranárskych aktivít), ktoré priamo napĺňajú naše poslanie pri ochrane voľne žijúcich druhov vtákov a ich biotopov.
Ďalšie základné informácie o organizácii:
stanovy SOVS
pobočky SOVS v 8 mestách
časopis Vtáčie správy
predajné materiály - napr. nahrávky vtáčieho spevu na CD
vtáčia prvá pomoc
vtáčia kriminalita