Zoznam petícií a hromadných pripomienok
Petícia Priemysel nepatrí do LESA - Ochráňme si našu VODU (PETíCIA BOLA UKONČENÁ)
Nesúhlasíme s investičným zámerom umiestnenia zariadenia obaľovačky asfaltových zmesí v katastrálnom území obce Podhradie, okres Prievidza (nad obcou Podhradie). Lokalita, v ktorej sa má daný zámer realizovať, je v centre panenskej prírody, uprostred nedotknutého lesa, pri zdrojoch pitnej vody pre niekoľko tisíc obyvateľov obcí Podhradie a Lehota pod Vtáčnikom.
Hromadná pripomienka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k návrhu vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška ÚRSO č. 490/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore obnoviteľných zdrojov energie
Podporte hromadnú pripomienku Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k návrhu vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje, akým spôsobom výrobca elektriny preukazuje v prípade výroby elektriny z drevnej biomasy skutočnosť, že biomasa pochádza z energetických porastov alebo je odpadom z drevospracujúceho priemyslu.
Hromadná pripomienka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k návrhu vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví - úplné znenie
dokument vo formáte PDF
Petícia za zachovanie oblasti Sekule - Mláky ako rekreačnej oblasti (PETÍCIA JE UKONČENÁ)
Petícia, ktorá žiada obecné zastupiteľstvo obce Sekule, aby zachovali v územnom pláne obce Sekule oblasť Mláky ako rekreačnú oblasť, a zabránili jej premene na priemyselnú zónu.
Zákaz cirkusom so zvieratami v meste Komárno!
Žiadame primátora mesta Komárno, aby nepovolil konanie cirkusu, v ktorom vystupujú zvieratá, a poslancov mestského zastupiteľstva, aby zakázali konanie cirkusov so zvieratami na verejných priestranstvách v meste Komárno.
HROMADNÁ PRIPOMIENKA BOLA UKONČENÁ. - Hromadná pripomienka proti navyšovaniu čistých ziskov súkromných znečisťovateľov dotáciami z verejných prostriedkov
Podporte hromadnú pripomienku, aby: • Slovensko dodržiavalo princíp „znečisťovateľ platí“ aj v Envirofonde; • znečisťovatelia nedostávali kompenzácie zvýšených nákladov z emisných kvót, ale riadne sa uchádzali o verejnú podporu projektov prostredníctvom spravodlivej súťaže; • Modernizačný fond nepodporoval spaľovanie fosílnych palív a dendromasy ťaženej kvôli energetickej produkcii na lesnej a nelesnej pôde a spaľovne odpadov.
ZBER PODPISOV BOL UKONČENÝ. Hromadná pripomienka k materiálu o problematike transformácie regiónu horná Nitra v súvislosti s návrhom všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektriny
V piatok 23.11. predložil úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v spolupráci s ministerstvom hospodárstva do pripomienkovacieho konania dokument Problematika transformácie regiónu horná Nitra v súvislosti s návrhom tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) na zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektriny. Materiál na jednej strane pojednáva o skrátení finančnej podpory elektriny z uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme do roku 2023 namiesto pôvodného roku 2030, no na druhej strane nerieši otázku útlmu uhlia ako postupné znižovanie ťažby a spaľovania, ale ako skoršie odrúbanie zásob a celkovú transformáciu regiónu stavia na ekonomických záujmoch jednej firmy. Preto považujeme za nevyhnutné vyjadriť sa k návrhu.
Hromadná pripomienka k materiálu o problematike transformácie regiónu horná Nitra v súvislosti s návrhom všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektriny
Úplné znenie vo formáte DOCX
Hromadná pripomienka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k návrhu zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
V rámci prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania predkladá Lesoochranárske zoskupenie VLK hromadnú pripomienku k návrhu zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (LP/2018/784).
Podporte hromadnú pripomienku organizácií Inštitút pre ochranu prírody, WWF Slovensko, BROZ, SOS/Birdlife a VIA IURIS a iniciatívy MY SME LES k návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny! (PODPISOVANIE PRIPOMIENKY BOLO UKONČENÉ)
Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Tento zákon okrem iného upravuje pravidlá ochrany slovenskej prírody - národných parkov, prírodných rezervácií, vzácnych druhov živočíchov či rastlín, či ochranu drevín. Zákon o ochrane prírody by mal byť protiváhou pred využívaním nášho prírodného bohatstva z pohľadu iných záujmov, ako je napr., turistický priemysel, komerčná ťažba dreva či rôzne stavebno-rozvojové aktivity.
Hromadná pripomienka organizácií Inštitút pre ochranu prírody, WWF Slovensko, BROZ, SOS/Birdlife a VIA IURIS a iniciatívy MY SME LES k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny (PDF)
Úplné znenie, PDF. 2018-11-16
Hromadná pripomienka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
V rámci prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania predkladá Lesoochranárske zoskupenie VLK hromadnú pripomienku k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (LP/2018/780).
Hromadná pripomienka Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku k Návrhu zákona o poľovníctve
V rámci prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania predkladajú SOS/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku hromadnú pripomienku k materiálu Návrh zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (LP/2018/784), ktorý bol na medzirezortné pripomienkovanie (portál SLOV-LEX) predložený Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky dňa 29.10.2018. Cieľom pripomienky je odstrániť nejasné formulácie, ktoré by umožnili obísť pytliakom ustanovenia zákona a chytať ohrozené druhy živočíchov a zladiť navrhovaný právny rámec s aktuálnymi ohrozeniami chránených druhov živočíchov.
Zelenšie Slovensko Stratégia Environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030
V rámci prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania predkladajú VLK a občianske združenie AROPAŇE! hromadnú pripomienku k dokumentu Zelenšie Slovensko - Stratégia Environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030. Cieľom hromadnej pripomienky je presadenie zásadných návrhov do predloženého dokumentu, najmä požiadavky na zabezpečenie bezzásahového režimu na 10 % rozlohy Slovenskej republiky a zrušenie dotácií na spaľovanie dreva v biomasových zariadeniach.